wróć do listy

Usługi dodatkowe w hotelu - czym są i jak wpływają na wizerunek hotelu wśród gości?

usługi towarzyszące w hotelu - płatne czy bezpłatne
Data dodania:
5 min.

Anna Pasiut

Marketing Manager

W dzisiejszych czasach hotelarstwo to znacznie więcej, niż tylko zapewnienie noclegu – a wyzwaniem hotelarzy jest stworzenie niezapomnianego doświadczenia dla gości.

Usługi dodatkowe w hotelu są kluczowym elementem, który może znacząco wpłynąć na wizerunek hotelu i zadowolenie gości. Wprowadzenie i udostępnienie Gościom niestandardowych możliwości może wyróżnić ofertę hotelu na tle konkurencji i  przekształcić zwykły pobyt w wyjątkowe doświadczenie, które goście będą wspominać i polecać innym. A zadowoleni goście chętnie wracają do hotelu, który zapewnił im pozytywne doświadczenia.

Usługi dodatkowe, takie jak transfery z lotniska, usługi pralnicze, czy opieka nad dziećmi, znacznie podnoszą komfort i wygodę gości. Dzięki nim goście hotelowi mogą skupić się na relaksie i wypoczynku, nie martwiąc się o organizację dodatkowych kwestii. Dodatkowe udogodnienia czy luksusowe usługi  mogą być kluczowym czynnikiem wpływającym na pozytywne recenzje i wysokie oceny w serwisach takich jak TripAdvisor czy Booking. Goście często wspominają o dodatkowych możliwościach, które sprawiły, że ich pobyt był wyjątkowy.

Rodzaje usług w hotelach - jak je dzielimy?

Aby lepiej zrozumieć znaczenie usług dodatkowych, warto przyjrzeć się ich różnym kategoriom i poznać kryteria klasyfikacji  W hotelarstwie wyróżnia się podstawowy podział usług na kilka głównych typów.

Usługi podstawowe

Usługi podstawowe to fundament każdego obiektu noclegowego. Są to usługi, które każdy gość otrzymuje w ramach standardowej oferty. Są one niezbędne do zapewnienia komfortowego pobytu i spełnienia podstawowych oczekiwań gości, obejmują np. nocleg (komfortowe łóżko, czysta pościel, dostęp do łazienki i utrzymanie czystości w pokoju gościa.

Usługi dodatkowe i usługi uzupełniające

Usługi dodatkowe w hotelu wykraczają poza podstawowy pakiet i dopełniają ofertę hotelową, oferując gościom dodatkowe korzyści np. darmowe Wi-Fi, parking czy otwarty basen lub strefa fitness. Dodatkowe możliwości mogą obejmować też room service i usługi concierge, usługi pralnicze, transportowe (transfery z lotniska) czy atrakcje dla dzieci (strefa zabaw, animacje).

Usługi uzupełniające na ogół są jednak przeznaczone dla Gości i bezpośrednio powiązane świadczeniem usługi hotelowej. Często bezpłatne usługi hotelowe takie jak budzenie, depozyt, przechowalnia bagażu – również mieszczą się w tej kategorii.

Usługi towarzyszące i fakultatywne

Usługi uzupełniające wspierają główną ofertę hotelu, często dodając wartość do podstawowych usług. Zaliczamy do nich na przykład ofertę SPA - masaże relaksacyjne, zabiegi kosmetyczne czy sauny. Mogą obejmować również wynajem sali konferencyjnych na spotkania biznesowe, dostępność wypożyczalni rowerów czy możliwości wynajmu samochodów

Usługi towarzyszące mają na celu uatrakcyjnienie pobytu gości, oferując różnorodne aktywności i rozrywki. Są one dodatkowym elementem, który wzbogaca doświadczenia gości – mogą obejmować wachlarz aktywności takich jak lokalne wycieczki z przewodnikiem, warsztaty kulinarne czy koncerty muzyki na żywo.

Wszystkie usługi komplementarne hotelu wyróżnia ich nieco odrębny charakter – umożliwiający ich kierowanie zarówno do gości, jak również osób nie korzystających z zakwaterowania w obiekcie, a doceniających np. jego zaplecze biznesowe, strefę SPA czy wyjątkowe jedzenie. Ich specyfika sprawia, że często jest to kategoria usług płatnych dodatkowo.

Warto pamiętać, że  wybór i dostępność usług uzależnione są od kategorii obiektu - oferta luksusowych, pięciogwiazdkowych resortów będzie zdecydowanie inna niż miejskich hoteli o niższym standardzie.

Rodzaje usług w hotelach - jak je dzielimy?

Usługi dodatkowe - płatne czy bezpłatne?

Decyzja, czy oferować dodatkowe usługi hotelowe jako płatne, czy bezpłatne, zależy od strategii hotelu. Płatne usługi dodatkowe, takie jak zabiegi czy wynajem samochodów, generują dodatkowy przychód. Usługi dodatkowe bezpłatne, np. dostęp do siłowni czy basenu, mogą być magnesem przyciągającym gości, podnoszącym ich zadowolenie.

Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie komplementarnej oferty zarówno usług dostępnych bezpłatnie, jak i związanych z dodatkowymi kosztami. Hotel może np. oferować darmowy dostęp do basenu i siłowni  - co ma szansę przełożyć się na zwiększa liczbę rezerwacji, zwłaszcza wśród gości poszukujących aktywnego wypoczynku. Płatna oferta może natomiast obejmować usługi spa - umożliwiając generowanie dodatkowego przychodu, pokrywającego koszty zatrudnienia specjalistów od masażu.

Dlaczego warto wprowadzić do oferty hotelu usługi dodatkowe?

Pakiet usług dodatkowych w hotelu to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści, wśród których jako najważniejsze warto wskazać obszary takie jak:

 • Podniesienie satysfakcji gości - większa liczba usług sprawia, że goście czują się bardziej dopieszczeni.
 • Budowanie lojalności - zadowoleni goście hotelowi chętniej wracają.
 • Zwiększenie przychodów - usługi płatne generują dodatkowy zysk.
 • Lepszy wizerunek - hotel, który oferuje szeroką gamę usług, jest postrzegany jako bardziej prestiżowy.

Oto kilka przykładów, jak konkretne wykorzystanie oferty na usługi fakultatywne w hotelu przekłada się na praktyczne korzyści dla obiektu i gości:

 1. Hotel oferuje transfery z lotniska, co jest szczególnie cenione przez gości przybywających z zagranicy, którzy nie muszą martwić się o transport do hotelu. Dzięki tej usłudze, hotel zdobywa opinię miejsca, które dba o komfort swoich gości od momentu ich przyjazdu.
 2. Hotel zapewnia kompleksowe usługi spa, w tym masaże i zabiegi kosmetyczne. Goście, którzy korzystają z tych usług, często podkreślają w recenzjach, że spa było jednym z głównych powodów wyboru tego hotelu. To sprawia, że hotel zyskuje reputację miejsca idealnego na relaks i regenerację.
 3. Hotel zyskuje wiele pozytywnych recenzji dzięki swojej wyjątkowej ofercie zajęć fitness i wellness. Goście chwalą profesjonalizm instruktorów oraz jakość zajęć, co przyczynia się do wysokich ocen hotelu w Internecie.
 4. Hotel proponuje gościom lekcje gotowania z lokalnym szefem kuchni, co przyciąga turystów zainteresowanych kulturą kulinarną regionu. Dzięki tej unikalnej usłudze, hotel wyróżnia się na tle konkurencji i przyciąga gości poszukujących wyjątkowych doświadczeń.
 5. Hotel wprowadza program lojalnościowy, który nagradza gości korzystających z dodatkowych usług, takich jak restauracja, spa czy wynajem rowerów. Goście czują się docenieni i wracają do hotelu, aby korzystać z nagród i dodatkowych usług.
 6. Hotel inwestuje w nowoczesne sale konferencyjne wyposażone w najnowsze technologie, co przyciągnęło klientów biznesowych organizujących spotkania i konferencje. Dzięki temu zyskuje reputację idealnego miejsca na organizację wydarzeń biznesowych, co przyciąga dodatkowych gości i zwiększa przychody.

Najpopularniejsze usługi dodatkowe w hotelach - przykłady

Wybór odpowiednich usług dodatkowych może znacząco zwiększyć atrakcyjność hotelu w oczach gości. Najpopularniejsze usługi dodatkowe są zazwyczaj odpowiedzią na najczęściej pojawiające się potrzeby gości i mogą obejmować szeroki wachlarz udogodnień, od relaksujących zabiegów spa po usługi transportowe.. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze, przykładowe usługi dodatkowe w hotelu:

 • SPA&Wellness to jedne z najbardziej pożądanych usług dodatkowych. Zadowoleni goście chętnie wracają do hoteli, które oferują możliwość przyjemnego odprężenia i zadbania o ciało.
 • Usługi transportowe, takie jak transfery z lotniska i wynajem samochodów, są niezwykle ważne dla gości, którzy podróżują na dłuższe odległości lub chcą zwiedzać okolicę.
 • Pyszne jedzenie i wysokiej jakości oferta gastronomiczna restauracji w hotelu może znacząco poprawić doświadczenie gości. Specjalne menu dietetyczne, pokazy kulinarne czy degustacje lokalnych potraw mogą być atrakcją samą w sobie.
 • Usługi opieki nad dziećmi, takie jak kącik zabaw, animacje czy profesjonalne opiekunki, są niezwykle ważne dla rodzin z dziećmi, które podczas pobytu chcą mieć również chwilę tylko dla siebie np. na skorzystanie z masażu czy spokojny posiłek w restauracji .
 • Sale konferencyjne z nowoczesnym wyposażeniem są kluczowe dla hoteli, które chcą przyciągnąć klientów biznesowych.

Najpopularniejsze usługi dodatkowe w hotelach - przykłady

Które usługi dodatkowe w hotelach warto umieścić w ofercie, a które nie?

Nie wszystkie usługi dodatkowe są jednakowo wartościowe dla każdego hotelu - tak samo jak różne są potrzeby i możliwości resortów wypoczynkowych czy hoteli konferencyjnych . Przed wprowadzeniem nowych usług hotelowych warto rozważyć możliwe scenariusze i wpływ różnych czynników, tak by realistycznie ocenić potencjał planowanych zmian.

Analiza potrzeb i możliwości

Rozważając rozbudowanie oferty usług o nowe pozycje warto pomyśleć o konsultacji z ekspertem. Porady specjalistów ds. hotelarstwa czy hotelowych doradców mogą być bardzo wartościowe. Ponieważ na co dzień pracują oni z różnymi obiektami, mają  nie tylko popartą doświadczeniem wiedzę na temat skuteczności działań, ale także wiele okazji by trafnie diagnozować zmieniające się trendy.

W analizie potrzeb pomocne może być również własny research. Przeprowadzenie ankiety wśród gości pozwala poznać ich oczekiwania, ocenić zainteresowanie danymi usługami i oszacować np. czy zapotrzebowanie na wynajem rowerów jest wystarczająco duże do wprowadzenia tej usługi.

Koszty wdrożenia

Analiza kosztów i potencjalnych zysków to z pewnością kluczowy etap projektowania działań biznesowych, który powinien być zrealizowany rzetelnie i realistycznie. Zwłaszcza w przypadku kosztownych inwestycji np. planów otwarcia luksusowej restauracji – decyzje warto podejmować bazując na analizie kosztów i potencjalnego zainteresowania. Pragmatyczne podejście zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu i uniknięcia nietrafionych decyzji i utopionych nakładów finansowych.

Jak szybko i łatwo rozliczać usługi dodatkowe gości w hotelu?

Sprawne zarządzanie i rozliczanie usług dodatkowych jest kluczowe dla efektywnego funkcjonowania hotelu. W tym celu warto skorzystać z systemów zarządzania hotelowego.

Systemy zarządzania hotelowego takie jak PremiumHotel wspierają automatyzację procesów i mogą znacząco ułatwić zarządzanie i rozliczanie usług dodatkowych. Dzięki nim można śledzić wykorzystanie usług, generować raporty oraz automatycznie naliczać opłaty do rachunku gościa.

W obsłudze Gości warto wykorzystywać również nowoczesne rozwiązania. Integracja z systemami płatności online w celu ułatwienie gościom rozliczeń za dodatkowe usługi to już standard w większości obiektów. Można jednak pójść o krok dalej, wprowadzając chociażby hotelową aplikację mobilną, umożliwiającą gościom zarezerwować usługi dodatkowe w hotelu i zapłacić za nie bezpośrednio z ich smartfonów.

Podsumowanie

Usługi dodatkowe płatne i bezpłatne w hotelu to krok ku nowoczesnemu, gościnnemu i dochodowemu hotelowi. Skorzystaj z powyższych wskazówek i zbuduj wyjątkową ofertę, która przyciągnie jeszcze więcej gości!

Nowoczesny
Manager Hotelu

Zapisz się na newsletter 

Subskrybuj newsletter i rozwijaj wiedzę. Branżowe trendy, porady i inspiracje - bez spamu, raz w miesiącu w Twojej skrzynce pocztowej. 

Przesuń aby zapisać
newsletter - nowoczesny Manager Hotelu
Spodobał Ci się ten artykuł?
Autor wpisu
Anna Pasiut

Marketing Manager

Doświadczona managerka marketingu, specjalizująca się w budowaniu strategii działań digitalowych i komunikacyjnych oraz tworzeniu treści. Zaangażowana w rozwój systemów hotelowych i poszukiwanie nowych możliwości wspierania hotelarzy w trosce o wyjątkowe relacje z Gośćmi.  Współpracując z ekspertami pokazuje możliwości wykorzystania nowych technologii w hotelarstwie między innymi do budowaniu skutecznej komunikacji i realizowania działań marketingowych pomagających w podnoszeniu wyników.

Dodaj komentarz
Przesuń w prawo aby wysłać
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.