wróć do listy
Marketing hotelu

Gwiazdki hotelowe - co oznaczają i kto je przyznaje? Poznaj standardy hoteli w Polsce!

Data dodania:
3 min.

Anna Pasiut

Marketing Manager

Gwiazdki hotelowe są powszechnie uznawanym systemem oceny hoteli, który pomaga gościom zorientować się w standardzie i jakości usług oferowanych przez dany obiekt. 

Co dokładnie oznaczają poszczególne gwiazdki? Kto przyznaje te oceny i jakie są wymagania dla hoteli i standardy w Polsce? W tym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu gwiazdek hotelowych oraz procesowi ich przyznawania, a także omówimy standardy obowiązujące w polskich hotelach.

Co to jest standard w hotelu?

Standardy hotelowe to zestaw określonych wymagań, które musi spełniać obiekt, aby uzyskać odpowiednią kategorię gwiazdkową. Te wymagania dotyczą wielu aspektów funkcjonowania hotelu, takich jak: powierzchnia i wyposażenie pokoi,  jakość obsługi, dostępność usług hotelowych i udogodnień oraz ogólnego komfortu oferowanego gościom. Im wyższa ilość gwiazdek, tym wyższy standard, którego można oczekiwać w obiekcie. Standard hotelu nierozerwalnie związany jest jednocześnie z poziomem oferowanych Gościom cen - im większa liczba gwiazdek, tym bardziej kosztowne jest utrzymanie infrastruktury obiektu oraz personelu, a co za tym idzie ceny pobytu w hotelach o wyższym standardzie są analogicznie wyższe. 

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Klasyfikacja gwiazdek hotelowych to obrazowa forma zaprezentowania Gościom informacji o tym jaki jest standard obiektu hotelowego. Gwiazdki hotelowe wskazują na poziom komfortu i jakości usług oferowanych przez hotel. Oto ogólny przegląd tego, co oznaczają poszczególne kategorie gwiazdkowe i jakie są kryteria gwiazdek:

 • * Jedna gwiazdka: Podstawowe wyposażenie i minimalne usługi. Pokoje są proste, czyste i funkcjonalne. Typowe wyposażenie obejmuje łóżko, stolik, krzesło i szafę. Łazienki często znajdują się na korytarzu i są wspólne dla kilku pokoi.
 • ** Dwie gwiazdki: Standardowe wyposażenie z dodatkowymi udogodnieniami. Pokoje mają własne łazienki, telewizor i telefon. Goście mogą liczyć na śniadanie wliczone w cenę oraz recepcję czynną przez dłuższy czas w ciągu dnia.
 • *** Trzy gwiazdki: Wyższy standard wyposażenia łazienki i pokoju, dodatkowe usługi i udogodnienia. Pokoje są klimatyzowane, wyposażone w minibar lub lodówkę oraz sejf. Na terenie hotelu znajduje się restauracja, a recepcja jest czynna przez całą dobę.
 • **** Cztery gwiazdki: Wysoki standard, szeroki zakres usług, luksusowe udogodnienia. Goście mogą korzystać z eleganckich i przestronnych pokoi, room service, pralni oraz hotelowego basenu, spa lub centrum fitness. Recepcja oferuje wielojęzyczną obsługę.
 • ***** Pięć gwiazdek: Najwyższy standard, luksus, pełna gama usług i udogodnień. Pokoje są luksusowo wyposażone, często z widokiem na atrakcje, jak morze czy góry. Usługi obejmują concierge, valet parking, restauracje z wykwintną kuchnią, a także bogate zaplecze rekreacyjne, np. wellness, sale konferencyjne, usługi gastronomiczne.

Czy i dlaczego warto zdecydować się na kategoryzację obiektu?

Kategoryzacja hotelu, czyli przyznanie mu odpowiedniej liczby gwiazdek, jest istotnym elementem funkcjonowania każdego obiektu noclegowego. Wpływa na jego pozycjonowanie na rynku, przyciąganie gości oraz budowanie zaufania i reputacji. Oto kilka kluczowych powodów, dla których warto zdecydować się na kategoryzację swojego obiektu.

 • Zwiększenie wiarygodności i zaufania
  Przyznanie gwiazdek przez niezależną komisję kategoryzacyjną zwiększa wiarygodność hotelu w oczach potencjalnych gości. Gwiazdki są międzynarodowym symbolem jakości i standardów, co pomaga klientom w dokonaniu świadomego wyboru. Dzięki temu goście wiedzą, czego mogą się spodziewać, rezerwując pobyt w danym obiekcie.
 • Lepsze pozycjonowanie na rynku
  Kategoryzacja obiektu pozwala na lepsze pozycjonowanie na rynku hotelarskim. Hotele z wyższą liczbą gwiazdek mogą przyciągać bardziej wymagających klientów, skłonnych do zapłacenia wyższej ceny za wyższy standard usług. Ponadto, posiadanie gwiazdek może być elementem wyróżniającym obiekt na tle konkurencji, co jest szczególnie ważne w rejonach o dużym natężeniu turystyki.
 • Możliwość promocji i marketingu
  Kategoryzacja daje możliwość wykorzystania gwiazdek w działaniach promocyjnych i marketingowych. Hotele mogą podkreślać swój standard w materiałach reklamowych, na stronach internetowych oraz w kampaniach marketingowych, co przyciąga potencjalnych klientów. Ponadto, obecność w katalogach i przewodnikach turystycznych często zależy od posiadanej kategorii.
 • Zwiększenie rezerwacji i lojalności klientów
  Goście często wybierają hotele na podstawie oznaczenia standardu hoteli, co bezpośrednio przekłada się na liczbę rezerwacji. Posiadanie określonej liczby gwiazdek może również wpływać na lojalność klientów, którzy wracają do sprawdzonych i zaufanych miejsc. Wyższy standard usług i udogodnień zwiększa satysfakcję gości, co może prowadzić do pozytywnych recenzji i rekomendacji.
 • Lepsze perspektywy biznesowe
  Hotele z wyższą liczbą gwiazdek mogą ustalać wyższe ceny za swoje usługi, co bezpośrednio przekłada się na wzrost dochodów. Goście są zazwyczaj gotowi zapłacić więcej za wyższy standard i lepszą jakość obsługi. Inwestycja w podniesienie standardu i uzyskanie wyższej kategorii może zwrócić się poprzez zwiększone przychody.
 • Utrzymanie standardów jakości
  Przyznanie gwiazdek zobowiązuje hotel do utrzymania określonych standardów, co pozytywnie wpływa na jakość świadczonych usług. Regularne kontrole i audyty kategoryzacyjne motywują do ciągłego doskonalenia obiektu i podnoszenia standardów obsługi. Dzięki temu hotel może utrzymać dobrą reputację i zaufanie klientów na dłuższą metę.

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Jak oprogramowanie wspiera obiekty z kategoryzacją?

Oprogramowanie hotelowe odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu obiektami hotelarskimi i utrzymywaniu wysokich standardów wymaganych przez kategoryzację. Dzięki nowoczesnym systemom zarządzania hotelami (Property Management Systems, PMS), obiekty mogą efektywnie kontrolować rezerwacje, zarządzać pokojami i monitorować usługi oferowane gościom.

Oprogramowanie wspiera automatyzację procesów, takich jak zameldowanie i wymeldowanie, co skraca czas obsługi i zwiększa satysfakcję klientów. Ponadto, systemy te umożliwiają lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi, kontrolę jakości sprzątania i konserwacji oraz monitorowanie opinii gości w czasie rzeczywistym.

Integracja z platformami rezerwacyjnymi i systemami zarządzania relacjami z klientami (CRM) pozwala na lepsze targetowanie marketingowe i personalizację usług, co przekłada się na wyższy standard obsługi. Dzięki temu hotele mogą skutecznie spełniać wymagania kategoryzacyjne i podnosić swoją konkurencyjność na rynku.

Kategorie hoteli w Polsce

W Polsce system kategoryzacji hoteli jest regulowany przez ustawę o usługach turystycznych oraz odpowiednie rozporządzenia. Gwiazdki przyznawane są hotelom odbywa się na podstawie decyzji Marszałka Województwa, a oceny dokonuje komisja kategoryzacyjna, która sprawdza, czy dany obiekt spełnia określone kryteria.

Szczegółowe wymagania dotyczące kategoryzacji hoteli w Polsce oraz kryteria przyznawania hotelom gwiazdki w są określone w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.  Pełne i szczegółowe informacje na temat wymagań dotyczących pokojów hotelowych, wyposażenia oraz standardu obiektów hotelowych można znaleźć w treści tego rozporządzenia, dostępnej na stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Hotel 1 gwiazdkowy - jakie trzeba spełnić wymagania?

Hotele jednogwiazdkowe oferują podstawowy standard, w tym:

 • Pokoje wyposażone w łóżko, stolik, krzesło i szafę.
 • Łazienki wspólne na korytarzu.
 • Codzienne sprzątanie pokoi.
 • Recepcja czynna co najmniej 12 godzin na dobę.

Hotel 2 gwiazdkowy - jakie trzeba spełnić wymagania?

Hotele dwugwiazdkowe muszą spełniać wyższe standardy niż jednogwiazdkowe. Wymagania obejmują:

 • Pokoje z łazienką.
 • Telewizor i telefon w pokoju.
 • Śniadanie wliczone w cenę.
 • Recepcja czynna przez dłuższy czas w ciągu dnia.

Hotel 3 gwiazdkowy - jakie trzeba spełnić wymagania?

Hotele trzygwiazdkowe zapewniają wyższy komfort i szerszą gamę usług. Wymagania obejmują:

 • Klimatyzacja w pokojach.
 • Minibar lub lodówka.
 • Restauracja na terenie obiektu.
 • Całodobowa recepcja.

Hotel 4 gwiazdkowy - jakie trzeba spełnić wymagania?

Czterogwiazdkowe hotele oferują luksusowe udogodnienia i szeroki zakres usług. Wymagania na hotel wyższego standardu obejmują:

 • Eleganckie i przestronne pokoje.
 • Dodatkowe usługi takie jak pralnia, room service.
 • Basen, spa lub centrum fitness.
 • Wielojęzyczna obsługa recepcji.

Hotel 5 gwiazdkowy - jakie trzeba spełnić wymagania?

Pięciogwiazdkowe hotele to obiekt premium, synonim luksusu i najwyższej jakości. Wymagania obejmują:

 • Luksusowo wyposażone pokoje i apartamenty.
 • Wyjątkowe usługi, takie jak concierge, valet parking.
 • Restauracje z wykwintną kuchnią.
 • Bogate zaplecze rekreacyjne, np. wellness, sale konferencyjne.

Najbardziej luksusowe hotele na świecie, czyli więcej niż 5 gwiazdek

Na świecie istnieją również hotele, które przewyższają standardy pięciu gwiazdek, oferując swoim gościom wyjątkowe luksusy i usługi. Przykłady to:

Burj Al Arab w Dubaju znany jako jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie, często nazywany jest siedmiogwiazdkowym hotelem. Oferuje on:

 • Prywatnych lokai dla każdego pokoju.
 • Lądowisko dla helikopterów na dachu.
 • Pokoje w pełni wyposażone w najnowsze technologie.
 • Restauracje z widokiem na morze, serwujące wykwintne dania.

Kolejny przykład luksusowego hotelu, który wykracza poza standardy pięciu gwiazdek to Emirates Palace w Abu Dhabi. Obiekt wyróżnia:

 • Przepych i bogactwo widoczne w każdym detalu wnętrz.
 • Prywatna plaża dostępna wyłącznie dla gości.
 • Rozbudowane zaplecze spa i wellness.
 • Osobisty concierge dostępny 24/7.

The Plaza, położony w sercu Nowego Jorku, to legenda wśród luksusowych hoteli. Na Gości czekają:

 • Stylowe apartamenty z panoramicznym widokiem na Central Park.
 • Ekskluzywne sklepy i butiki w hotelu.
 • Usługi osobistego asystenta.
 • Restauracje prowadzone przez światowej klasy szefów kuchni.

Podsumowanie 

Znajomość systemu gwiazdek hotelowych i wymagań dla poszczególnych kategorii pozwala na lepsze dopasowanie wyboru hotelu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu możemy cieszyć się komfortowym i satysfakcjonującym pobytem, niezależnie od tego, czy wybieramy podstawowy hotel jednogwiazdkowy, czy luksusowy hotel wykraczający poza standard pięciu gwiazdek.

 

Nowoczesny
Manager Hotelu

Zapisz się na newsletter 

Subskrybuj newsletter i rozwijaj wiedzę. Branżowe trendy, porady i inspiracje - bez spamu, raz w miesiącu w Twojej skrzynce pocztowej. 

Przesuń aby zapisać
newsletter - nowoczesny Manager Hotelu
Spodobał Ci się ten artykuł?
Autor wpisu
Anna Pasiut

Marketing Manager

Doświadczona managerka marketingu, specjalizująca się w budowaniu strategii działań digitalowych i komunikacyjnych oraz tworzeniu treści. Zaangażowana w rozwój systemów hotelowych i poszukiwanie nowych możliwości wspierania hotelarzy w trosce o wyjątkowe relacje z Gośćmi.  Współpracując z ekspertami pokazuje możliwości wykorzystania nowych technologii w hotelarstwie między innymi do budowaniu skutecznej komunikacji i realizowania działań marketingowych pomagających w podnoszeniu wyników.

Dodaj komentarz
Przesuń w prawo aby wysłać
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.