wróć do listy

Co to jest overbooking w hotelu i jak go uniknąć?

Jak zarządzać overbookingiem pokoi hotelowych
Data dodania:
3 min

Anna Pasiut

Marketing Manager

Jak pokazują doświadczenia, overbooking w hotelu to praktyka, która może przynieść tyle samo korzyści, co problemów.

W tym artykule omawiamy, czym jest tzw. nadsprzedaż rezerwacji, jakie są jej przyczyny, zalety, wady, oraz jak zarządzać overbookingiem, aby zapewnić satysfakcję gości i efektywność operacyjną hotelu.

Czym jest overbooking hotelowy?

Overbooking hotelu to praktyka polegająca na przyjmowaniu większej liczby rezerwacji niż dostępnych pokoi. Hotele decydują się na takie działanie, aby zminimalizować straty wynikające z anulacji rezerwacji w ostatniej chwili lub braku przyjazdu gości (tzw. no-show). Chociaż ruch ten może wydawać się ryzykowny, to obiektów stosujących overbooking  jest sporo, a strategia popularna jest w hotelach na całym świecie. Jej świadome stosowanie wymaga jednak odpowiedniego zarządzania,  które uwzględnia potencjalne korzyści finansowe dla hotelu ale też pozwala uniknąć sytuacji konfliktowych.

Jakie są przyczyny overbookingu w hotelach?

Managerowie hoteli doskonale wiedzą, że maksymalizacja zysków i minimalizacja strat to kluczowe cele w zarządzaniu obiektem. Przyczyny overbookingu są różnorodne i często wynikają z konieczności podejmowania strategicznych decyzji. Rozumiejąc, dlaczego dochodzi do nadmiernych rezerwacji, można skuteczniej zarządzać tą praktyką. Powszechne powody występowania w hotelach tej taktyki to:

 • Strategiczne zarządzanie przychodami: optymalizacja kosztów anulowanych rezerwacji  i tzw. no-show
 • Błędy w systemie rezerwacyjnym dopuszczające złożenie większej ilości rezerwacji niż możliwości wynikające z obłożenia hotelu 

Najczęstszą przyczyną stosowania overbookingu są anulacje rezerwacji i nieprzyjazdy gości. Hotele, chcąc zminimalizować straty, rezerwują więcej pokoi niż mają dostępnych - dzięki czemu, mimo odwołanych i niezrealizowanych pobytów, są w stanie utrzymać obłożenie obiektu na odpowiednim poziomie.

Overbooking może być wykorzystywany celowo, jako taktyka z góry zakładająca, że nie wszystkie rezerwacje zostaną zrealizowane. Świadome wykorzystanie go jako elementu strategii zarządzania przychodami jest jednym z bardziej zaawansowanych narzędzi w rękach managera. Poprzez dokładne analizowanie danych historycznych oraz trendów rynkowych, można trafnie prognozować wskaźniki anulacji i no-show, co pozwala na względnie bezpieczne przyjęcie większej liczby rezerwacji niż faktyczna liczba dostępnych pokoi. Skuteczne przewidywanie pozwala na maksymalizację przychodów i optymalne wykorzystanie zasobów hotelowych.

Warto przy tym pamiętać, że wykorzystywanie nadsprzedaży wymaga bieżącego monitorowania sytuacji oraz szybkiego reagowania na wszelkie nieprzewidziane okoliczności, tak aby przede wszystkim zapewnić satysfakcję gości i uniknąć potencjalnych konfliktów.

Drugie źródło nadmiarowych rezerwacji to po prostu błędy. Ręcznie zarządzane, nieaktualizowane na bieżąco systemy rezerwacyjne mogą prowadzić do sytuacji, w której liczba dostępnych pokoi jest niepoprawnie raportowana – przez co Goście nadal mogą dokonywać rezerwacji pobytów np. w systemach OTA, chociaż obiekt nie dysponuje już miejscami noclegowymi. Problem ten dość łatwo można rozwiązać dzięki modernizacji wykorzystywanych technologii – nowoczesne systemy hotelowe dają możliwość synchronizacji obłożenia z danymi w programach typu channelmanager czy własnych silnikach rezerwacji.

Overbooking miejsc w hotelu - dobry czy zły?

Overbooking hotelu to temat budzący wiele kontrowersji. Z jednej strony może przynieść wymierne korzyści finansowe, z drugiej strony może prowadzić do poważnych problemów z reputacją. Aby zrozumieć, czy taktyka ta jest dobrym rozwiązaniem dla naszego obiektu, warto przyjrzeć się zarówno jej zaletom, jak i wadom.

Najważniejszą korzyścią jaka przychodzi do głowy jest z pewnością zwiększenie przychodów i zwiększenie szans na 100% obłożenie. Overbooking hotelowy pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów i minimalizację strat związanych z anulacjami. Konsekwencją tego lepsze zarządzanie ryzykiem finansowym, szczególnie w sezonie wysokiego popytu.

Overbooking w hotelach, choć skuteczny z perspektywy zarządzania przychodami, wiąże się z pewnymi kontrowersjami i dylematami etycznymi. Goście rezerwując pokój w hotelu, oczekują, że ich rezerwacja będzie honorowana - mogą czuć się oszukani, gdy dowiedzą się, że ich pokój nie jest dostępny pomimo potwierdzonej rezerwacji, co podważa zaufanie. W dobie Internetu, negatywne opinie rozprzestrzeniają się szybko złe doświadczenia gości mogą skutkować negatywnymi recenzjami, które mogą wpłynąć na przyszłe rezerwacje i ogólną reputację hotelu. Brak wolnych pokoi dla przyjętych rezerwacji może też oznaczać dodatkowe koszty, kiedy hotel jest być zmuszony do pokrycia kosztów zakwaterowania gości w innym obiekcie.

Podsumowując, choć overbooking może być korzystny z punktu widzenia zarządzania przychodami, niesie ze sobą ryzyko napięć i konfliktów, które mogą negatywnie wpłynąć na reputację i relacje z gośćmi. Decydując się na wykorzystanie tej strategii warto mieć świadomość zarówno potencjalnych zysków, jak i zagrożeń oraz tego, że jej efektywność i wpływ na biznes zależą od odpowiedniego przygotowania obiektu i personelu oraz świadomego zarządzania podejmowanym ryzykiem.

Jak zarządzać overbookingiem pokoi hotelowych?

Gdy chodzi o konsekwencje overbookingu, kluczowe jest szybkie i profesjonalne reagowanie, tak aby zminimalizować niezadowolenie gości i zachować pozytywną reputację hotelu. Zarządzanie overbooking ma fundamentalne znaczenie - warto przede wszystkim być do takiej sytuacji odpowiednio przygotowanym. Wypracowanie konkretnych procedur i standardów pozwala szybko podjąć kilka kluczowych kroków, takich jak:

 • Natychmiastowy kontakt z gośćmi, powiadomienie ich o sytuacji najszybciej jak to możliwe i jednoczesne zaoferowanie alternatywnego rozwiązania.
 • Relokacja, zarezerwowanie pokoju w innym, najlepiej pobliskim, hotelu o podobnym standardzie i pokrycie wszelkich dodatkowych koszty związane ze zmianą.
 • Odszkodowanie w formie zaoferowania dodatkowych korzyści, takich jak darmowy posiłek, zniżka na przyszły pobyt lub inny rodzaj rekompensaty,  pozwalający zminimalizować negatywne wrażenie.

W przypadku niewykonania umowy, hotel musi na własny koszt przenieść klientów do alternatywnej lokalizacji o równym lub wyższym standardzie w tej samej miejscowości. Dlatego ważne jest, aby w strategii zapewnić dobrą współpracę z pobliskimi obiektami, unikając nieprzewidzianych kosztów. Personel powinien być przeszkolony do zarządzania takimi sytuacjami, szybko znajdując nowe zakwaterowanie i efektywnie komunikując się z gośćmi, aby uniknąć eskalacji negatywnych reakcji. Klienci mogą też odmówić przeniesienia i zażądać zwrotu zaliczki. 

Zapobieganie i zarządzanie overbooking

Jak uniknąć overbookingu w hotelu?

Kontrola rezerwacji, która pozwala zmniejszyć ryzyko overbookingu nieplanowanego czy przypadkowego, wymaga strategicznego podejścia i zastosowania odpowiednich narzędzi. Metody, które mogą pomóc w zarządzaniu liczbą rezerwacji i uniknąć overbookingu to m.in.:

 • Automatyzacja systemów rezerwacyjnych i ich synchronizacja z programem PMS. Korzystanie z nowoczesnych narzędzi obsługi rezerwacji umożliwia bieżące monitorowanie dostępności pokoi i świadome zarządzanie obłożeniem.
 • Monitorowanie wskaźników anulacji i no-show oraz analiza historycznych danych dotyczących gości. Obserwacja trendów i statystyk pozwala trafniej prognozować liczbę anulowanych rezerwacji i nieprzyjazdów ograniczając prawdopodobieństwo wystąpienia utrudnień.
 • Rozbudowanie polityki gwarantowania rezerwacji i zasad bezkosztowej anulacji - karty kredytowe czy zadatki mogą mocno wpłynąć na pojawienie się gościa w dzień przyjazdu lub przynajmniej poinformowanie obiektu o chęci anulacji z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • Zarządzanie relacjami z gośćmi obejmujące standardowy, regularny kontakt z gośćmi przed ich przyjazdem. Dodatkowe potwierdzenia rezerwacji np. w formie wiadomości sms mogą, zwłaszcza w razie dużego obłożenia hotelu, pomóc ubezpieczyć się od overbookingu i jego negatywnych skutków.

Program do obsługi hotelu a zapobieganie i zarządzanie overbooking

Technologia odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu rezerwacjami i minimalizowaniu ryzyka nieprzewidzianego overbookingu. Nowoczesne oprogramowanie hotelowe, takie jak PremiumHotel ,dzięki funkcjom zarządzania rezerwacjami i dostępności pokoi oraz zaawansowanym możliwościom raportowania, pozwala lepiej kontrolować liczbę rezerwacji i unikać problemów związanych z nadmierną liczbą gości. Korzyści z używania oprogramowania to między innymi:

 • Automatyzacja procesów rezerwacyjnych i powiązanie ich z danymi systemu PMS, które gwarantuje zawsze aktualne informacje o bieżącej dostępności pokoi dostępne zarówno lokalnie jak i wszędzie tam, gdzie dane te są wysyłane np. channel manager i zewnętrzne portale rezerwacji.
 • Dostęp do danych, dających możliwość analizy i prognozowania wskaźników monitorujących anulowanie rezerwacji .
 • Wsparcie komunikacji z Gośćmi i możliwość zastosowania automatycznych komunikatów np. w formie maili, wiadomości tekstowych czy powiadomień w aplikacji, z przypomnieniem o pobycie i prośbą o potwierdzenie rezerwacji. wysyłanym na kilka dni przed datą rezerwacji

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach nowoczesnych systemów rezerwacyjnych, odwiedź stronę rezerwacje i recepcja.

Podsumowanie

Overbooking w hotelu to złożone zagadnienie, które wymaga odpowiedniego zarządzania. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i strategii, hotelarze mogą minimalizować ryzyko związane z nadmierną liczbą rezerwacji, jednocześnie maksymalizując przychody. Kluczowe jest bieżące monitorowanie wskaźników anulacji, aktualizacja systemów rezerwacyjnych oraz dbałość o satysfakcję gości.

Nowoczesny
Manager Hotelu

Zapisz się na newsletter 

Subskrybuj newsletter i rozwijaj wiedzę. Branżowe trendy, porady i inspiracje - bez spamu, raz w miesiącu w Twojej skrzynce pocztowej. 

Przesuń aby zapisać
newsletter - nowoczesny Manager Hotelu
Spodobał Ci się ten artykuł?
Autor wpisu
Anna Pasiut

Marketing Manager

Doświadczona managerka marketingu, specjalizująca się w budowaniu strategii działań digitalowych i komunikacyjnych oraz tworzeniu treści. Zaangażowana w rozwój systemów hotelowych i poszukiwanie nowych możliwości wspierania hotelarzy w trosce o wyjątkowe relacje z Gośćmi.  Współpracując z ekspertami pokazuje możliwości wykorzystania nowych technologii w hotelarstwie między innymi do budowaniu skutecznej komunikacji i realizowania działań marketingowych pomagających w podnoszeniu wyników.

Dodaj komentarz
Przesuń w prawo aby wysłać
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.