wróć do listy
Marketing hotelu

Aplikacja hotelowa: Klucz do nowoczesnego zarządzania hotelem

Data dodania:

Anna Pasiut

Marketing Manager

W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności smartfonów, aplikacja hotelowa staje się nieodzownym elementem nowoczesnego zarządzania hotelem.

Dzięki aplikacji, zarówno goście, jak i personel hotelowy mogą korzystać z wielu funkcji, które ułatwiają komunikację, rezerwację pokoi, czy też korzystanie z dodatkowych usług. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie aplikacji hotelowej oraz jakie funkcje oferują najlepsze aplikacje na rynku.

1. Wprowadzenie do tematu aplikacji hotelowych

W ostatnich latach, branża hotelarska doświadcza dynamicznego rozwoju, a jednym z kluczowych trendów jest wprowadzenie nowej aplikacji hotelowej. Aplikacje te mają na celu ułatwienie zarówno gościom, jak i personelowi hotelowemu korzystania z usług oraz zarządzania nimi. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest aplikacja hotelowa, jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie własnej aplikacji oraz jakie funkcje oferują najlepsze aplikacje na rynku.

 • Czym jest aplikacja hotelowa?

Aplikacja hotelowa to mobilne narzędzia, które za pomocą smartfonów lub tabletów umożliwiają gościom korzystanie z usług oraz zarządzanie nimi, a personelowi hotelowemu pomagają w sprawnej komunikacji i realizacji bieżących zadań czy życzeń. Warto zaznaczyć, że istnieje różnica między aplikacją i oprogramowaniem hotelowym. Oprogramowanie hotelowe to systemy komputerowe, które wspomagają zarządzanie hotelem, natomiast aplikacja hotelowa to mobilne narzędzie, które ułatwia korzystanie z usług hotelowych przez gości oraz pracę personelu.

 • Dlaczego warto mieć własną aplikację hotelową?

Posiadanie własnej aplikacji hotelowej niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla gości, jak i personelu hotelowego. Przede wszystkim, aplikacja hotelowa pozwala na zwiększenie efektywności pracy personelu, poprzez usprawnienie zarządzania i przekazywania informacji. Dzięki bieżącym informacjom personel hotelowy może oferować jeszcze wyższy poziom obsługi klienta.

W przypadku gości, aplikacja hotelowa ułatwia korzystanie z usług hotelowych, poprzez szybki i wygodny dostęp do informacji o hotelu, możliwość rezerwacji pokoi, zamawiania usług dodatkowych, czy też komunikacji z personelem hotelowym. W efekcie, aplikacja hotelowa przyczynia się do poprawy doświadczenia klienta oraz zwiększenia jego zadowolenia z pobytu w hotelu.

2. Funkcje i korzyści aplikacji hotelowych

Aplikacje hotelowe oferują wiele funkcji, które przynoszą korzyści zarówno dla gości, jak i personelu hotelowego. Wśród nich warto wymienić ułatwienie procesu rezerwacji hotelowej, szybką komunikację z gościem, automatyzację rezerwacji oraz innowacyjne funkcje dla gości hotelowych. W poniższych podrozdziałach omówimy te aspekty bardziej szczegółowo.

 • Proces rezerwacji hotelowej ułatwiony dzięki aplikacji

Aplikacje hotelowe znacznie upraszczają proces rezerwacji hotelowej dla gości, umożliwiając im szybkie i wygodne dokonywanie rezerwacji online. Dzięki temu, goście mogą zarezerwować pokój w dowolnym miejscu i czasie, mając jednocześnie dostęp do aktualnych informacji o dostępności pokoi oraz cenach. Ponadto, aplikacje hotelowe często oferują możliwość personalizacji rezerwacji, takiej jak wybór rodzaju pokoju, dodatkowych usług czy preferencji dotyczących posiłków.

 • Komunikacja z gościem poprzez aplikację

Komunikacja z gościem to kluczowy element obsługi klienta w hotelarstwie. Aplikacje hotelowe umożliwiają szybką komunikację między personelem a gośćmi, co przekłada się na lepsze zrozumienie potrzeb klientów oraz szybsze reagowanie na ich prośby. Dzięki temu, goście mogą na przykład zgłaszać problemy techniczne, zamawiać usługi dodatkowe czy też zadawać pytania dotyczące hotelu bezpośrednio przez aplikację, co zwiększa ich zadowolenie z pobytu.

 • Automatyzacja rezerwacji i check-in online

Wiele aplikacji hotelowych oferuje funkcje automatyzacji rezerwacji oraz check-in online (odprawa online). Dzięki temu, goście mogą samodzielnie dokonać rezerwacji oraz zameldować się w hotelu, co przyspiesza proces przybycia i pozwala uniknąć kolejek przy recepcji. Z kolei dla personelu hotelowego, automatyzacja rezerwacji oraz check-in online oznacza mniejszą ilość pracy administracyjnej oraz większą efektywność w obsłudze klienta.

 • Funkcjonalności innowacyjne w aplikacjach hotelowych

Aplikacje hotelowe mogą oferować również różne funkcje dla gości hotelowych, które wyróżniają je na tle konkurencji. Przykłady takich funkcjonalności innowacyjnych to na przykład możliwość otwierania drzwi do pokoju za pomocą smartfonu, dostęp do mapy hotelu czy też rekomendacje atrakcji turystycznych w okolicy. Wprowadzenie takich funkcji może przyczynić się do zwiększenia zadowolenia gości oraz wzmocnienia wizerunku hotelu jako nowoczesnego i innowacyjnego obiektu.

Narzędzie usprawnia komunikację z działami housekeepning i wsparcia technicznego oraz oferuje szereg korzyści.  Mobilne narzędzia umożliwiają m.in. zarządzanie pracą z wykorzystaniem grafiku pracy pokojowych i automatyzacji przydziału sprzątania pokoi oraz części wspólnych np. sal konferencyjnych. Dzięki apce mamy bieżący dostęp do informacji o postępach w sprzątaniu dzięki informacjom o zmianach statusów pokoi przekazywanym w czasie rzeczywistym (posprzątany - do sprawdzenia – gotowy na przyjęcie gości).

Dzięki połączeniu z systemem PMS aplikacja daje możliwość ewidencji zasobów pokoju np. łóżeczek, dostawek, dodatkowego sprzętu, oraz pozwala na dostęp o wspólnej bazy informacji na temat rzeczy zagubionych/znalezionych.

Wojciech Sporek

Key Account Manager

W dzisiejszych czasach, najlepsze aplikacje hotelowe oferują szeroki wachlarz funkcji, które ułatwiają zarówno gościom, jak i personelowi hotelowemu korzystanie z usług hotelowych. W poniższych podrozdziałach przyjrzymy się szczegółowo najlepszym aplikacjom mobilnym hotelowym oraz funkcjom, które oferują dla gości hotelowych.

3. Jakie funkcje dla gości hotelowych oferują aplikacje?

Goście hotelowi korzystający z najlepszych aplikacji hotelowych mogą liczyć na szereg funkcji, które ułatwiają im pobyt w hotelu oraz korzystanie z usług hotelowych. Oto niektóre z nich:

 • Proces rezerwacji - szybkie i łatwe dokonywanie rezerwacji hotelowych, z możliwością personalizacji rezerwacji oraz dostępem do aktualnych informacji o dostępności pokoi i cenach.

 • Check-in i check-out online - możliwość samodzielnego zameldowania i wymeldowania z hotelu, co przyspiesza proces przybycia i wyjazdu oraz pozwala uniknąć kolejek przy recepcji.

 • Komunikacja z personelem hotelowym - szybka i łatwa komunikacja z personelem hotelowym za pomocą aplikacji, co pozwala na zgłaszanie problemów, zamawianie usług dodatkowych czy zadawanie pytań dotyczących hotelu.

 • Mapy i informacje o okolicy - dostęp do map hotelu oraz informacji o atrakcjach turystycznych i usługach w okolicy, co ułatwia planowanie pobytu i zwiedzanie.

 • Programy lojalnościowe - możliwość zdobywania punktów lojalnościowych oraz korzystania z ekskluzywnych ofert i promocji dla członków programów lojalnościowych.

Wybierając najlepszą aplikację hotelową, warto zwrócić uwagę na te funkcje, które mogą znacznie ułatwić pobyt w hotelu oraz korzystanie z usług hotelowych.

4. Tworzenie własnej aplikacji hotelowej

W dobie rosnącej popularności aplikacji hotelowych, wiele hoteli decyduje się na stworzenie własnej aplikacji. W poniższych podrozdziałach przedstawimy poradnik krok po kroku, jak stworzyć własną aplikację hotelową, omówimy sposób działania aplikacji oraz korzyści z posiadania takiego narzędzia.

 • Jak działa proces tworzenia aplikacji hotelowej?

Proces tworzenia aplikacji hotelowej zaczyna się od zdefiniowania celów i funkcji, jakie ma spełniać aplikacja. Następnie, należy wybrać odpowiednią platformę do tworzenia aplikacji oraz opracować projekt graficzny i interfejs użytkownika. W kolejnym kroku, programiści tworzą kod źródłowy aplikacji, a po jego ukończeniu przeprowadzane są testy, aby sprawdzić, czy sposób działania aplikacji jest zgodny z założeniami. Po udanych testach, aplikacja jest publikowana w sklepach z aplikacjami, takich jak Google Play czy App Store.

 • Korzyści z posiadania własnej aplikacji hotelowej

Posiadanie własnej aplikacji hotelowej przynosi wiele korzyści, zarówno dla hotelu, jak i jego gości. Przede wszystkim, aplikacja ułatwiająca zarządzanie hotelem pozwala na automatyzację wielu procesów, takich jak rezerwacje, check-in czy komunikacja z gośćmi. Dzięki temu, personel hotelowy może skupić się na innych, ważniejszych zadaniach. Ponadto, aplikacja hotelowa może służyć jako narzędzie marketingowe, umożliwiające promowanie ofert specjalnych czy zbieranie opinii od gości.

 • Integracja z systemami zamków hotelowych i innymi narzędziami

Warto również zwrócić uwagę na możliwość integracji aplikacji hotelowej z innymi systemami używanymi w hotelu. Przykładem takiej integracji może być połączenie aplikacji z systemami zamków hotelowych, co pozwala gościom na otwieranie drzwi do swojego pokoju za pomocą smartfona. Dzięki temu, nie ma potrzeby korzystania z tradycyjnych kluczy czy kart magnetycznych. Aplikacja hotelowa może być również zintegrowana z systemami rezerwacji, programami lojalnościowymi czy narzędziami do komunikacji z personelem hotelowym, co sprawia, że staje się wszechstronnym narzędziem zarówno dla gości, jak i personelu hotelowego.

5. Wykorzystanie gotowej aplikacji

Stworzenie własnej aplikacji hotelowej jest bardzo czasochłonne i także kosztowne. Na szczęście to nie jedyna opcja by wykorzystać to rozwiązanie. Aktualnie coraz więcej dostawców systemów hotelowych oferuje również możliwość rozbudowania ich o dodatkowe narzędzia mobilne takie jak booking engine, channel manager czy aplikacja dla gości hotelu oraz aplikacja dla personelu hotelowego.

Zakup gotowego narzędzia nie tylko pozwala na uniknięcie komplikacji i trudności związanych z wyprodukowaniem nowej aplikacji hotelowej, ale także niesie dodatkowe korzyści, jakie? Aplikacje hotelowe połączone z systemem hotelowym bazują na wspólnych danych, a ich wymiana między narzędziami przebiega sprawnie i pozwala na łączenie wszystkich niezbędnych informacji we wspólnym ekosystemie zarządzanie obiektem.

6. Aplikacja hotelowa a trend mobilności

W ostatnich latach obserwujemy rosnący trend mobilności, który wpływa na wiele aspektów życia codziennego, w tym również na branżę hotelarską. Aplikacje hotelowe stają się coraz bardziej popularne, a ich rola w kontekście mobilności jest nie do przecenienia. W poniższych podrozdziałach omówimy, jak aplikacje mobilne wpływają na doświadczenie gości hotelowych oraz jak mogą przyczynić się do zwiększenia ich zadowolenia i lojalności.

 • Rola aplikacji mobilnej w dobie rosnącej mobilności

Aplikacja mobilna dla hotelu to nie tylko narzędzie ułatwiające zarządzanie obiektem, ale również sposób na dostosowanie się do potrzeb współczesnych klientów. W dobie rosnącej mobilności, goście oczekują szybkiego i łatwego dostępu do informacji oraz usług hotelowych. Aplikacja mobilna pozwala na spełnienie tych oczekiwań, oferując gościom możliwość rezerwacji pokoju, zamawiania usług dodatkowych czy komunikacji z personelem hotelowym za pomocą smartfona. Dzięki temu, hotel może zaoferować swoim gościom wygodne i nowoczesne rozwiązania, które wpłyną na pozytywne doświadczenie z pobytu.

 • Jak aplikacja hotelowa wpływa na doświadczenie gości?

Aplikacja dla gości hotelowych może znacząco wpłynąć na ich doświadczenie z pobytu, a tym samym na ich zadowolenie i lojalność. Przede wszystkim, aplikacja umożliwia szybki i łatwy dostęp do informacji o hotelu, takich jak godziny otwarcia restauracji czy lokalizacja obiektu. Ponadto, aplikacja może oferować funkcje ułatwiające komunikację z personelem hotelowym, takie jak czat czy możliwość zamawiania usług dodatkowych. Dzięki temu, goście mogą szybko i sprawnie załatwić wszelkie sprawy związane z pobytem, co przekłada się na większe zadowolenie z usług hotelowych.

Warto również zwrócić uwagę na możliwość personalizacji oferty hotelowej za pomocą aplikacji. Aplikacja może zbierać informacje o preferencjach gości, takie jak ulubione potrawy czy rodzaj pokoju, co pozwala na dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta. Taka personalizacja może przyczynić się do zwiększenia lojalności gości, którzy będą chętniej wracać do hotelu, oferującego usługi dostosowane do ich oczekiwań.

Podsumowując, aplikacja hotelowa w kontekście rosnącego trendu mobilności może znacząco wpłynąć na doświadczenie gości hotelowych, zwiększając ich zadowolenie i lojalność. Dostosowanie się do potrzeb współczesnych klientów poprzez oferowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak aplikacje mobilne, może być kluczem do sukcesu w branży hotelarskiej.

7. Aplikacja hotelowa jako narzędzie marketingowe

Wykorzystanie aplikacji hotelowej jako narzędzia marketingowego może przynieść wiele korzyści dla hotelu. Dzięki funkcjom takim jak marketing automation, możliwe jest automatyzowanie działań marketingowych, co pozwala na oszczędność czasu i zasobów. W poniższych podrozdziałach omówimy, jak aplikacje hotelowe mogą być wykorzystane do promowania aktualnych promocji i ofert specjalnych oraz do automatyzacji działań marketingowych, takich jak wysyłanie sms.

 • Promowanie aktualnych promocji i ofert specjalnych przez aplikację

Aplikacje hotelowe mogą być doskonałym narzędziem do promowania aktualnych promocji i ofert specjalnych. Dzięki nim, goście mają szybki i łatwy dostęp do informacji o bieżących promocjach, co zwiększa szansę na skorzystanie z nich. Przykładowo, aplikacja może informować o specjalnych pakietach weekendowych, rabatach na usługi dodatkowe czy wydarzeniach organizowanych przez hotel. Ponadto, aplikacja może umożliwiać gościom zapisanie się na newsletter, co pozwala na utrzymanie stałego kontaktu z klientami i informowanie ich o nowościach i promocjach.

 • Marketing automation w aplikacji hotelowej

Marketing automation to proces automatyzacji działań marketingowych, który może być z powodzeniem wykorzystany w aplikacji hotelowej. Jednym z przykładów takiej automatyzacji jest wysyłanie sms z informacjami o promocjach, przypomnieniami o rezerwacji czy podziękowaniami za pobyt. Dzięki temu, hotel może utrzymywać stały kontakt z gośćmi, co przekłada się na zwiększenie ich zadowolenia i lojalności.

Marketing automation może również obejmować automatyczne segmentowanie bazy klientów na podstawie ich preferencji czy historii rezerwacji. Dzięki temu, hotel może kierować spersonalizowane oferty do poszczególnych grup klientów, co zwiększa skuteczność działań marketingowych. Przykładowo, aplikacja może automatycznie wysyłać oferty specjalne do klientów, którzy wcześniej korzystali z usług spa, informować o promocjach na konferencje dla klientów biznesowych czy proponować pakiety rodzinne dla gości z dziećmi.

Wykorzystanie aplikacji hotelowej jako narzędzia marketingowego może przynieść wiele korzyści dla hotelu. Dzięki funkcjom takim jak promowanie aktualnych promocji, marketing automation czy wysyłanie sms, możliwe jest zwiększenie zadowolenia i lojalności gości, co przekłada się na większe obłożenie hotelu i wzrost przychodów.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy kluczowe aspekty związane z aplikacjami hotelowymi, które stanowią nowoczesne narzędzie do zarządzania hotelem. Przedstawiliśmy funkcje i korzyści płynące z ich wykorzystania, takie jak ułatwienie procesu rezerwacji, komunikacja z gośćmi czy automatyzacja check-in online. Omówiliśmy również najlepsze aplikacje hotelowe na rynku oraz proces tworzenia własnej aplikacji, wraz z integracją z systemami zamków hotelowych i innymi narzędziami.

W kontekście rosnącej mobilności, aplikacje hotelowe odgrywają coraz większą rolę w doświadczeniu gości, wpływając na ich zadowolenie i lojalność. Wykorzystanie aplikacji hotelowej jako narzędzia marketingowego, poprzez promowanie aktualnych promocji i ofert specjalnych oraz marketing automation, pozwala na zwiększenie obłożenia hotelu i wzrost przychodów.

Podsumowując, aplikacje hotelowe stanowią klucz do nowoczesnego zarządzania hotelem, oferując szereg funkcji i korzyści, które przyczyniają się do zwiększenia zadowolenia gości i efektywności działania hotelu. Inwestycja w rozwój własnej aplikacji hotelowej może przynieść znaczące korzyści dla hotelarzy, zarówno pod względem operacyjnym, jak i marketingowym.

Nie przegap
trendu mobilności 

Zrewolucjonizuj doświadczenia Gości hotelowych dzięki mobilnym narzędziom marketingowym i aktywnej komunikacji w aplikacji hotelowej PremiumStay

Nie przegap trendu mobilności
Spodobał Ci się ten artykuł?
Autor wpisu
Anna Pasiut

Marketing Manager

Doświadczona managerka marketingu, specjalizująca się w budowaniu strategii działań digitalowych i komunikacyjnych oraz tworzeniu treści. Zaangażowana w rozwój systemów hotelowych i poszukiwanie nowych możliwości wspierania hotelarzy w trosce o wyjątkowe relacje z Gośćmi.  Współpracując z ekspertami pokazuje możliwości wykorzystania nowych technologii w hotelarstwie między innymi do budowaniu skutecznej komunikacji i realizowania działań marketingowych pomagających w podnoszeniu wyników.

Dodaj komentarz
Przesuń w prawo aby wysłać
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.